Szpital Dziecięcy w Olsztynie na 3 dni zostanie stolicą polskiej chirurgii dziecięcej

Szpital Dziecięcy w Olsztynie na 3 dni zostanie stolicą polskiej chirurgii dziecięcej

6 czerwca 2018

Szpital Dziecięcy w Olsztynie na 3 dni zostanie stolicą polskiej chirurgii dziecięcej

Ponad 100 chirurgów dziecięcych z całej Polski przyjedzie jutro (7.06) do Olsztyna na zaproszenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego, by podczas trzydniowej ogólnopolskiej konferencji “Interregio 2018” praktycznie i teoretycznie doskonalić się w nowoczesnych technikach leczenia chirurgicznego najmłodszych pacjentów.

Laparoskopia

W tym roku szkolenie rozpocznie się w naszym szpitalu jutro (7.06) o godz. 9. warsztatami laparoskopowymi, czyli praktycznymi pokazami zastosowania małoinwazyjnych technik operacyjnych. Uczestnicy zgromadzeni na sali konferencyjnej będą obserwować na żywo transmisję z operacji laparoskopowych wykonywanych na bloku operacyjnym. Warto podkreślić, że nasz szpital od lat jest wiodącą placówką w Polsce szkolącą chirurgów w praktycznym zastosowaniu laparoskopii – techniki, która posiada wiele zalet (m.in. skraca czas rekonwalescencji pooperacyjnej).

Laseroterapia

Również jutro o godz. 16. w ośrodku wypoczynkowym “Wiatraki” w Marózku k/Olsztynka rozpocznie się cykl wykładów poświęconych najnowszym trendom w laseroterapii, czyli leczeniu różnych schorzeń u dzieci z zastosowaniem wiązek laserowych. Podczas sesji, która potrwa do godz. 18.30, omówione będzie zastosowanie laseroterapii m.in. w leczeniu zmian skórnych u dzieci, leczeniu nowotworów skóry i wielu innych przypadkach. Piątek i sobota poświęcone będę praktycznym warsztatom z zastosowania laserów z użyciem nowoczesnego sprzętu.

Warto podkreślić, że w tym roku 9 wiodących ośrodków chirurgii dziecięcej w kraju, w tym Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, otrzymało nowoczesny sprzęt do laseroterapii. Nasz szpital wzbogacił się o aparaty o wartości 1,5 mln zł (fot. 2). Zastosowanie laserów w leczeniu chorób jest coraz powszechniejsze. W naszym szpitalu dotychczas wykorzystywaliśmy lasery w okulistyce (do leczenia retinopatii wcześniaczej) oraz do leczenia powierzchownych zmian skórnych. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, w tym roku wprowadziliśmy tę nowoczesną technologię w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.Oddział Chirurgii wzbogacił się o laser pulsacyjno-barwnikowy, laser neodymowo-yagowy i laser CO2. Z tego też powodu upowszechnienie nowoczesnej wiedzy i praktycznych umiejętności w laseroterapii jest tak istotne.

– Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – wymienia dr n. med. Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Chirurgii.

***

Prof. Janusz Bohosiewicz – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Chirurgii Dziecięcej ( 1. od prawej w towarzystwie dr n. med. Krystyny Piskorz-Ogórek – Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w Olsztynie i dr n. med. Wojciecha Choińskiego – Ordynatora Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej)

***

III Konferencja Polskich Chirurgów Dziecięcych “Interregio 2018 Poznań-Olsztyn” jest owocem współpracy Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej naszego szpitala z Katedrą i Kliniką Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Polskim Towarzystwem Chirurgów Dziecięcych.

W konferencji wezmą udział m.in.:

  • Prof. Janusz Bohosiewicz – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Chirurgii Dziecięcej (na zdjęciu nr 1 1. od prawej w towarzystwie dr n. med. Krystyny Piskorz-Ogórek – Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w Olsztynie i dr n. med. Wojciecha Choińskiego – Ordynatora Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej)
  • Dr hab. n med. Tomasz Koszutski – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Urologii Dziecięcej
  • Prof Maciej Bagłaj – Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych
  • dr hab. Przemysław Mańkowski – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii, Traumatologii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]