Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Wojewódzkim Specjalistyczny Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Wojewódzkim Specjalistyczny Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

3 kwietnia 2019

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Symbolem solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski. Zgodnie z tradycją na całym świecie tego dnia najważniejsze obiekty są oświetlone na niebiesko. Także nasz szpital tradycyjnie jak co roku oświetla  z tej okazji na niebiesko część swojej elewacji od ul. Żołnierskiej.

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olsztynie za pomoc:)

Nasza rozmowa

 

– Dziecko chodziło, mówiło, odpowiadało uśmiechem na uśmiech, jadło to, co my jemy i w pewnym momencie traci nabyte kompetencje. Autyzm jest regresem – to go odróżnia od innych schorzeń – podkreśla dr n. społ. Małgorzata Moszyńska (na zdjęciu powyżej), kierownik Centrum Diagnozy, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

– Czym jest autyzm?
– Jest schorzeniem rozwojowym, sklasyfikowanym w międzynarodowych klasyfikacjach jako choroba o przebiegu trwającym całe życie. Ale mamy bardzo dobre doświadczenia z prowadzeniem dzieci z autyzmem, jesteśmy w stanie redukować objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie.

– Autyzmu nie można całkowicie wyleczyć?
– Nie, ale można z tymi objawami funkcjonować w życiu bez przeszkód. Takie mam doświadczenia zawodowe.

– Jak zaczyna się ta choroba?
– Autyzm jest regresem. Mamy dziecko, które prawidłowo się rozwija i w pewnym momencie ten rozwój się zaburza. Dziecko chodziło, mówiło, odpowiadało uśmiechem na uśmiech, jadło to, co my jemy i w pewnym momencie traci nabyte kompetencje. To odróżnia autyzm od innych schorzeń, objawiających się również zaburzeniami w rozwoju. I to jest czas, by zacząć szybko reagować.

– W jakim wieku może się u dziecka pojawić autyzm?
– Mówimy o regresie po drugim roku życia, nawet do szóstego roku życia. Ale zdarzają się osoby tak dobrze funkcjonujące, że diagnozujemy je znacznie później, nawet w okresie nastoletnim. Ważna jest szybka diagnoza, bo dzięki niej możemy sprawnie wdrożyć całe spektrum działań terapeutycznych. Jednak efekty naszych działań będą zawsze zależne od psychofizycznych możliwości dziecka, które badamy.

– Jak postępujemy z dzieckiem, które ma zdiagnozowany autyzm?
– Konieczna jest przez całe życie wielospecjalistyczna opieka psychiatryczna, psychologiczna, neurologiczna i rehabilitacyjna.

– Jakie są przyczyny autyzmu?
– Jest to zaburzenie neurorozwojowe, a jego etiologia i epidemiologia nie są do końca ustalone.

– Czy w Centrum Diagnozy, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie pomoc otrzymają także osoby dorosłe?
– Zapewniamy kontynuację leczenia. Jeśli pacjent trafia do nas przed 18. rokiem życia, to jest objęty opieką tak długo, jak tego potrzebuje.

Więcej informacji o naszej Poradni: https://www.wssd.olsztyn.pl/poradnia-diagnozy-i-terapii-au…/

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS