Pokazaliśmy, jak ważna jest jak najwcześniejsza profilaktyka

Pokazaliśmy, jak ważna jest jak najwcześniejsza profilaktyka

12 marca 2018

Podsumowanie akcji “Przegląd Malucha”

Druga edycja akcji “Przegląd Malucha”, którą organizujemy wspólne z Fundacja “Przyszłość dla Dzieci” już za nami 🙂

Dwie pierwsze soboty marca nasi lekarze radiolodzy i panie pielęgniarki poświęcili na dodatkowe badania dzieci, by sprawdzić czy w ich małych organizmach nie czai się jakiś problem nowotworowy 👩‍🔬👨‍🔬 Dlatego zachęcaliśmy rodziców zdrowych dzieci, by zapisywali je na badania. A jeśli tym razem to się nie udało, bo – jak zawsze podczas takich akcji – nie wystarczy dla wszystkich chętnych miejsc, by baczniej obserwowali swoje dzieci i w razie jakichkolwiek niepokojących zmian w wyglądzie czy zachowaniu dziecka, skonsultowali się z lekarzem rodzinnym. To bardzo ważne, bo dzięki temu można wykryć problem zdrowotny na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są nieporównanie większe niż wówczas gdy już wyczujemy np. guz w brzuchu dziecka.

Taką świadomość ma pani Adriana Turczyk, która zapisała na „Przegląd Malucha” 5-letniego Alana i półtorarocznego Miłosza.
– Jeśli chodzi o zdrowie dzieci, łatwo coś przegapić, dlatego nie tylko sama dzwoniłam uparcie, by zapisać synów, ale też udostępniałam informację w internecie, aby poinformować koleżanki – podkreśla. – Żeby się zapisać na badania, musiałam wykonać aż 160 połączeń!
– Podczas poprzedniej akcji nie udało mi się dodzwonić, a teraz szczęśliwe okazało się już pierwsze połączenie! – cieszy się pani Agnieszka Angowska, mama 4,5-letniego Juliana

Podczas akcji przypominaliśmy rodzicom, że bardzo dużo o stanie zdrowia dziecka mogą powiedzieć podstawowe badania, czyli morfologia krwi i usg jamy brzusznej. Dlatego właśnie te badania wykonywaliśmy dzieciom. Na szczęście w tej edycji „Przeglądu Malucha” u żadnego z przebadanych dzieci nasi specjaliści nie zauważyli problemu onkologicznego. Dostrzegli natomiast drobne odchylenia od normy w badaniu ultrasonograficznym. Ponadto tylko nieliczni przebadani pacjenci mogli się pochwalić wzorcową morfologią krwi. Zdecydowana większość dzieci wymaga dalszej, bardziej szczegółowej diagnostyki u lekarza rodzinnego. Dobrze, że rodzice już o tym wiedzą.

O dobrą atmosferę podczas badań zadbali wolontariusze Fundacja “Przyszłość dla Dzieci”, którzy angażowali uczestników akcji w różne zabawy.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej akcji 😘😘😘

Przypominamy, że na co dzień wykonujemy w naszym szpitalu bezpłatnie morfologię krwi i usg jamy brzusznej dzieciom, które mają skierowanie od lekarza rodzinnego. Te dwa badania nasi onkolodzy zalecają wykonywać przynajmniej raz w roku, nawet jeśli dziecko nie ma żadnych niepokojących objawów 

Szczyt zachorowań na choroby nowotworowe występuje w wieku przedszkolnym, dlatego właśnie do małych dzieci adresujemy naszą akcję. Jej kolejną edycję planujemy zorganizować jeszcze w tym roku.

   

 

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS