Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci

Hospital Emergency Department for Children

Informacje ogólne

Szczegółowe informacje na temat zasad i godzin przyjęć planowych do szpitala znajdują się>>>> TUTAJ

Liczba łóżek :8

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci udziela świadczeń medycznych dla dzieci w stanach nagłych, nie zastępuje świadczeń udzielanych w podstawowej opiece zdrowotnej i poradniach specjalistycznych. Udziela świadczenia medyczne niezbędne dla stabilizacji funkcji życiowych pacjentów, którzy znajdują się w stanie zagrożenia zdrowotnego.

Aby zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakości leczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla Dzieci stosowany jest system segregacji medycznej TRIAGE- realizowany przez pielęgniarki/ratowników medycznych – celem określania pilności udzielania świadczenia medycznego zgłaszającym się chorym dzieciom w zależności od ich stanu zdrowotnego, według poniżej podanych kryteriów :

KOLOR CZERWONY – pomoc natychmiastowa – pacjenci wymagający natychmiastowej opieki lekarskiej, będący w bezpośrednim stanie zagrożenia życia.

KOLOR POMARAŃCZOWY – pomoc bardzo pilna, czas oczekiwania na badanie lekarza do 10 minut, pacjenci z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia.

KOLOR ŻÓŁTY – pomoc pilna, czas oczekiwania na badanie lekarza do 60 minut, pacjenci stabilni hemodynamicznie oraz oddechowo, wymagający rozszerzonej diagnostyki i leczenia.

KOLOR ZIELONY – pomoc odroczona, czas oczekiwania na badanie lekarza do 2 godzin, pacjenci wydolni krążeniowo i oddechowo wymagający podstawowej diagnostyki. Bez dolegliwości zagrażających życiu i zdrowiu

KOLOR NIEBIESKI – wyczekujący, czas oczekiwania na badanie lekarza do 4 godzin, pacjenci bez pilnych wskazań do hospitalizacji. Pacjenci do pobrania krwi na badania laboratoryjne.

Lekarz dyżurny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci podejmuje następujące decyzje, w zależności od kodu pilności nadanego pacjentowi w trakcie segregacji medycznej:

a) w przypadku pacjenta z kodem czerwonym i pomarańczowym – w trybie natychmiastowym podejmuje decyzję o podjęciu czynności ratunkowych w SORD i/lub przekazaniu pacjenta do innego oddziału Szpitala,

b) w przypadku pacjentów z kodem żółtym – w ciągu 30 minut podejmuje decyzję o pozostawieniu pacjenta w SORD celem obserwacji i diagnostyki lub przekazaniu do innego oddziału Szpitala,

c) w przypadku pacjentów z kodem zielonym lub niebieskim – w ciągu 2-4 godzin podejmuje decyzję o pozostawieniu pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla Dzieci celem obserwacji i diagnostyki lub przekazaniu do innego oddziału Szpitala, bądź podejmuje decyzję o odmowie przyjęcia do Szpitala, wystawiając pisemną informację w postaci karty odmowy przyjęcia do Szpitala z zaleceniem udania się do lekarza rodzinnego lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Struktura i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci jest zgodna z wszystkimi przepisami prawnymi określającymi funkcjonowanie tego typu oddziałów. Oddział posiada sprzęt medyczny diagnostyczny i leczniczy niezbędny w diagnostyce, stabilizacji i wstępnym leczeniu pacjentów w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

Oddział składa się z kilku obszarów zadaniowych:

  • segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć
  • resuscytacyjno-zabiegowy,
  • wstępnej intensywnej terapii z 3 łóżkami
  • terapii natychmiastowej,
  • obserwacji z 5 łóżkami
  • konsultacyjny,

Oddział pracuje w systemie całodobowym. Zapleczem konsultacyjnym dla oddziału są lekarze z wszystkich oddziałów szpitalnych.

Z pacjentami mogą całodobowo przebywać rodzice. Mają do dyspozycji łóżka polowe.

Personel

lek. Krzysztof Narkun : Kierownik

Kierownik

lek. Krzysztof Narkun

Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny ratunkowej

89 539 33 00
dr n. med. i n. o zdr. Katarzyna Młynarska : Pielęgniarka Oddziałowa

Pielęgniarka Oddziałowa

dr n. med. i n. o zdr. Katarzyna Młynarska

Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

89 539 33 08

Zobacz galerię