Lasery w służbie chirurgii dziecięcej

Lasery w służbie chirurgii dziecięcej

23 listopada 2023

Dziś (23.11) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyła się część praktyczna kolejnej edycji „Ogólnopolskich warsztatów laseroterapii powierzchownych zmian naczyniowych oraz blizn”. Zaproszeni lekarze z innych ośrodków asystowali przy zabiegach prowadzonych przez naszych specjalistów z użyciem najnowocześniejszych laserów będących na wyposażeniu szpitala.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest nie tylko ważnym ośrodkiem szkolącym chirurgów, należy do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w kraju, w których działa interdyscyplinarny zespół specjalistów zajmujących się kompleksową terapią zmian naczyniowych u dzieci. Co roku w szpitalu leczonych jest z tego powodu ok. 600 pacjentów.
W 2020 r. roku w szpitalu utworzony został specjalnie dedykowany do tego celu interdyscyplinarny Ośrodek Leczenia Zmian Naczyniowych, którego kierownikiem jest prowadzący dzisiejsze szkolenie dr n. med. Tomasz Janowicz. Rozwijając bazę sprzętową potrzebą do leczenia zmian naczyniowych szpital zakupił nowoczesne lasery do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) – m.in. laser PDL, NdYag, frakcyjny oraz laser biostymulujący Low-Level Therapy (LLLT) do leczenia zapaleń i uszkodzeń błon śluzowych.
Dzięki użyciu laserów możliwe jest leczenie takich schorzeń jak naczyniaki, malformacje, guzy, blizny potrądzikowe i pooperacyjne oraz szereg innych schorzeń. Użycie tej metody daje wiele korzyści pacjentowi. Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy i znacznie zmniejsza utratę krwi podczas zabiegu. Jednym z podstawowych zastosowań lasera jest leczenie malformacji, potocznie nazywanymi naczyniakami płaskimi, które występują u około 2,8 proc. noworodków. Laser znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców.

1

2
dr n. med. Tomasz Janowicz

3

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]