Nasi lekarze odtworzyli chłopcu ucho z żebra

Nasi lekarze odtworzyli chłopcu ucho z żebra

10 lipca 2019

Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Nasi lekarze odtworzyli chłopcu ucho z żebra

Fot. Zbigniew Woźniak

9 lipca olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym została przeprowadzona pierwsza w historii regionu operacja rekonstrukcji małżowiny usznej u dziecka. Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi. Pacjent to 11-letni chłopiec, który cierpi na Zespół Goldenhara – zespół wad wrodzonych twarzoczaszki, którego z jednym objawów jest m.in. niewykształcenie ucha. Operacja należała do skomplikowanych, zespół przygotowywał się do niej przez półtora roku, m.in. szkoląc się w renomowanym ośrodku w Niemczech. Ucho odtworzone zostało chrząstki pobranej z żebra pacjenta.

– Pacjent urodził się bez ucha środkowego i małżowiny usznej. Operacja miała na celu poprawę nie tylko fizycznego funkcjonowania pacjenta, ale też ma dla niego ogromne znaczenie psychologiczne, zapobiegające wykluczeniu społecznemu – ocenia dr Krzysztof Dowgierd, ordynator oddziału w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej. – Przeprowadzenie takiej operacji wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale też zdolności manualnych, ponieważ takie ucho trzeba po prostu od początku wyrzeźbić. Mamy nadzieję, że za jakiś czas konieczność pobierania materiału do przeszczepu z żebra zastąpimy małżowinami tworzonymi na drukarkach 3D.

Operacja była częścią wieloetapowego leczenia wad w zakresie twarzoczaszki w Oddziale Chirurgii Głowy i Szyi, który zapewnia – jako jedyny ośrodek w Polsce – kompleksową, interdyscyplinarną opiekę nad dziećmi z takimi schorzeniami. W następnej kolejności planowane jest wszczepienie chłopcu implantu słuchowego, których wszczepianie Szpital Dziecięcy w Olsztynie również niedawno rozpoczął.

Fot. Zbigniew Woźniak

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]