Ciężki tornister to zła wiadomość dla młodych kręgosłupów

Ciężki tornister to zła wiadomość dla młodych kręgosłupów

2 października 2018

Ciężki tornister to zła wiadomość dla młodych kręgosłupów.

Wczoraj, 1 października, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Tornistra. To wydarzenie ma pomóc w zapobieganiu wadom postawy oraz uwrażliwić rodziców i nauczycieli na problem ciężkich tornistrów, który może mieć wpływ na właściwy rozwój dzieci i młodzieży.

Specjaliści z naszego szpitala stanowili najliczniejsze grono wykładowców podczas wczorajszej konferencji poświęconej problemowi ciężkich tornistrów, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. W imieniu szpitala jako współorganizatora konferencji gości powitała dyrektor dr n.med. Krystyna Piskorz-Ogórek, która zwróciła uwagę na fakt, że do naszej placówki trafiają dzieci z różnego rodzaju wadami postawy, z których części można zapobiec poprzez właściwą profilaktykę już od najmłodszych lat, gdy tworzy się układ kostno-szkieletowy.

Następnie głos zabrał prof. Ireneusz Kowalski, kierownik Kliniki Rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który wygłosił wykład „Epidemiologia i skutki wad postawy”. „Ciężki plecak, druga strona medalu”– to z kolei materiał przedstawiony przez mgr fizj. Jacka Żukowskiego, kierownik Działu Rehabilitacji naszej placówki. Dr inż Anna Hinburg wygłosiła z kolei odczyt pt. „Jak żywieniem wzmocnić kręgosłup”.

Wszyscy specjaliści byli zgodni, że zjawisko jest niepokojące, jednak w dużym stopniu można mu zapobiegać: i tu zaczyna się rola środowiska nauczania i rodziny. Dobre nawyki połączone z właściwym podejściem pedagogów i najbliższego otoczenia dziecka mogą zapobiec groźnym skutkom zbytniego przemęczania dziecięcych kręgosłupów oraz uniknąć problemów zdrowotnych w dorosłym życiu.

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS