Odblaski mogą uratować życie

Odblaski mogą uratować życie

4 września 2018

Dr Tadeusz Politewicz: Nie tylko sama nauka może być wyzwaniem , ale i droga do szkoły, zwłaszcza gdy dziecko idzie wąskim, słabo widocznym poboczem…   Jesień za pasem, dni są coraz krótsze, ranki i wieczory ciemne, pogoda też nie sprzyja koncentracji  , dlatego apelujemy: zadbajcie o bezpieczną drogę Waszych pociech! Wyposażcie je w odblaski, które zdecydowanie poprawiają ich widoczność i bezpieczeństwo!

Dzieci to niestety bardzo częste ofiary wypadków samochodowych. Właśnie wypadki i urazy są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji w naszym szpitalu  

Aby zapobiegać kolejnym takim nieszczęśliwym zdarzeniom, doktor Tadeusz Politewicz Chirurg Dziecięcy (na zdjęciu), chirurg z Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, postanowił przekazać dzieciom opaski odblaskowe, by były bardziej widoczne po zmroku, gdy idą poboczami dróg.

dr Tadeusz Politewicz jako chirurg mający na co dzień do czynienia z urazami spowodowanymi wypadkami komunikacyjnymi z udziałem pieszych od dawna walczy o upowszechnienie noszenie odblasków.

– Od 43 lat leczę dzieci w oddziale chirurgii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Bardzo dużo pacjentów trafia tu z powodu urazów – przyznaje doktor Tadeusz Politewicz. – Dlatego, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, w ubiegłym roku dietę radnego przeznaczyłem na zakup 24 tys. odblasków, które rozdałem uczniom szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego. Jestem przekonany, że odblaski przyczyniają się do zmniejszenia liczby wypadków drogowych. Mam również nadzieję, że jeżeli dzieci w domu będą miały odblaski, to osoby dorosłe, mieszkające w tym domu, też wykorzystają je dla swojego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo poprawiają również kaski rowerowe, dlatego w 2014 r. za pieniądze z diety radnego zakupiłem i przekazałem uczniom olsztyńskich szkół 215 kasków. Jeśli zostanę radnym, zamierzam kontynuować działania zwiększające świadomość i poprawiające bezpieczeństwo, m. in. kupując odblaski i kaski rowerowe kolejnym uczniom.

Statystyki dotyczące urazów u dzieci, są zatrważające!  Urazy u dzieci stanowią główną i najczęstszą przyczynę zgonów, zaś 44 proc. z tej grupy to zgony dzieci spowodowane wypadkami komunikacyjnymi. Urazy stanowią również przyczynę niepełnosprawności!  Stąd też wszelkie działania poprawiające bezpieczeństwo dzieci na drogach są bardzo cenne i pożądane.

– Doktor Tadeusz Politewicz znany jest wśród pacjentów i ich rodziców oraz pracowników szpitala jako osoba bardzo wrażliwa na cierpienie dzieci, szczególnie spowodowane tzw. przyczynami zewnętrznymi, czyli urazami, wypadkami, oparzeniami. Tym cierpieniom można zapobiec poprzez odpowiednie zabezpieczenie dzieci, zwiększoną świadomość oraz szeroko pojętą profilaktykę – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Cieszymy się, że Pan doktor, łącząc funkcję radnego z pracą lekarza chirurga, buduje świadomość zdrowotną i obdarowuje dzieci odblaskami, zwiększając ich bezpieczeństwo na drodze.

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS