Umowa na budowę centrum Urazowego przy olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym podpisana!

Umowa na budowę centrum Urazowego przy olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym podpisana!

24 maja 2018

Szpital Dziecięcy w Olsztynie będzie miał Centrum Urazowe dla Dzieci😀👨‍🔬🏥

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zapewni pomoc jeszcze większej liczbie dzieci, także spoza regionu, które trafiają tu z powodu najcięższych urazów. W szpitalu powstaje Centrum Urazowe dla Dzieci, którego zadaniem będzie natychmiastowa i wysokospecjalistyczna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, którzy ulegli groźnym wypadkom. Dziś (25 maja) dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie podpisała w Ministerstwie Zdrowia umowę o dofinansowanie projektu „Dostosowanie struktury Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie do potrzeb Centrum Urazowego dla Dzieci”.

Średnio co czwarty pacjent, który jest leczony w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu z powodu urazów i zatruć. W 2017 r. była to pierwsza przyczyna hospitalizacji dzieci. Do szpitala trafiło z tego powodu ok. 7 tys. pacjentów.

Anna Goławska (Zastępca Dyrektora w Departamencie Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia) i dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek (Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie)

– Już teraz kompleksowo pomagamy dzieciom z najcięższymi urazami. Mamy doskonale wyszkolonych specjalistów z różnych dziedzin pediatrii, a także potrzebną infrastrukturę i sprzęt medyczny – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Dzięki temu projektowi będziemy w stanie pomóc jeszcze większej liczbie pacjentów, także spoza regionu. Finansowe wsparcie Ministerstwa Zdrowia umożliwi nam posiadanie non stop w gotowości sal i stanowisk intensywnej terapii. W ramach projektu rozbudujemy naszą bazę o dwie nowe sale zabiegowe: urazowo-ortopedyczną i endoskopową wraz z odcinkiem wybudzeniowym. Kupimy też sprzęt medyczny, by wyposażyć te sale, m. in. stanowiska intensywnej terapii, aparat rtg, aparat usg z Dopplerem, gastroskop, kolonoskop, pulsoksymetry, kardiomonitory, defibrylatory z kardiowersją, elektrokardiograf, monitor parametrów życiowych, stół operacyjny, stanowiska do znieczulania, stanowiska wybudzeniowe, tor wizyjny, artroskop z optyką, pompy infuzyjne.

Wartość projektu wynosi ponad 11 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – prawie 9,5 mln zł. Centrum Urazowe dla Dzieci w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie ma powstać do końca września 2019 r. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju.

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS