„Szpital ? Mam dobre wspomnienia!” – 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie!

„Szpital ? Mam dobre wspomnienia!” – 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie!

18 listopada 2024

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzymał 1️⃣ miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Dziecięcy Szpital Przyszłości” 2024, organizowanym przez Fundację KIDS Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali w kategorii „W szpitalu dzieci się nie nudzą” za projekt „Szpital? Mam dobre wspomnienia!”
Wręczenie nagród odbyło się 15 listopada podczas uroczystej Gali Innowatorów Dziecięcych Szpitali w Warszawie ❤️
Szpital Dziecięcy w Olsztynie został doceniony za systematyczne i planowe działania, które są realizowane w szpitalu, a dotyczą zagospodarowania czasu wolnego dzieci, wpisujące się w holistyczną opiekę nad pacjentami, uwzględniającą również zaspokajanie ich potrzeb rozwojowych (edukacji, zabawy i aktywności fizycznej – także na świeżym powietrzu)
– Zaspokojenie tych potrzeb wpływa korzystnie na proces zdrowienia: odciąga uwagę pacjentów do nieprzyjemnych sytuacji związanych z leczeniem, wypełnia czas pomiędzy zabiegami, poprawia ogólne samopoczucie dzieci – zaznacza dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Dzieci opuszczając szpital nie kojarzą go tylko z chorobą i leczeniem, ale też wynoszą konkretne umiejętności i pozytywne wspomnienia. Część naszych inicjatyw, takich jak budowa wewnętrznego patio z myślą o potrzebach pacjentów i opiekunów, wprowadzenie na stałe muzykoterapii oraz dogoterapii – to działania unikalne w skali kraju „Szpital? Mam dobre wspomnienia”- to nie tylko projekt, to strategiczne, skoordynowane, planowane i stałe oddziaływanie, sprawiające że szpital kojarzyć się będzie dziecku z dobrym wspomnieniem. Serdecznie dziękujemy Fundacji KIDS za docenienie naszej dbałości o pozamedyczne aspekty hospitalizacji dzieci oraz zapewnienie pacjentom w czasie pobytu w szpitalu pozytywnych i rozwijających doświadczeń, które przekładają się na lepsze samopoczucie i szybszy proces zdrowienia
ℹ️ Jakie działania realizujemy❓️
✅️ Akademia Golfa – zajęcia z golfa to nie tylko zabawa, ale też ćwiczenia z koordynacji ruchowej i zachowania równowagi ‍♂️‍♀️
✅️ Muzykoterapia – szpital zapewnia pacjentom stałą dostępność muzykoterapeuty oraz zajęć z zakresu muzykoterapii jako elementu interdyscyplinarnego i holistycznego leczenia oraz wieloaspektowej rehabilitacji pacjentów
✅️ Dogoterapia – dzięki współpracy z Fundacją „Komandosi Życia” szpital bierze udział w projekcie „Czworonożni Komandosi”, polegającym na umożliwieniu zabawy i przebywania pacjentów z przeszkolonymi psami – przewodnikami pod nadzorem zawodowych opiekunów ‍
✅️ Dostęp do placu zabaw na świeżym powietrzu, strefy fitness, krytej wiaty ze stolikami i sprzętem do zabawy dla małych dzieci ‍♂️⛹️‍♂️
✅️ Zapewnienie warunków i środków do zabawy w oddziałach szpitalnych – znajdują się tu przestronne i dobrze wyposażone świetlice oddziałowe, wyposażone w książki, gry, zabawki i sprzęt multimedialny
✅️ Przyjazne wnętrza pracowni i poradni szpitalnych – pracownia TK stylizowana jest na Dziki Zachód, pracownia MRI na morski świat, pracownia RTG przenosi nas w świat Afryki. W ostatnim czasie dzięki wsparciu Fundacji TVN pracownie psychologiczne przeszły gruntowną metamorfozę stając się miejscami, w których młody pacjent czuje się bezpiecznie i komfortowo. Poszczególne gabinety zostały wystylizowane są na Nowy Jork, afrykańską sawannę i Antarktydę
✅️ Budowanie przyjaznego środowiska i zmniejszanie barier pomiędzy pacjentem a personelem, w tym aktywne uczestnictwo szpitala w procesie przygotowania dzieci do hospitalizacji – organizacja Dni Otwartych Szpitala pn. „Akademia Zdrowia”, stałe spotkania personelu z rodzicami i dziećmi z chorobami przewlekłymi, wspólne inicjatywy sportowe personelu, opiekunów i pacjentów
✅️ W czasie hospitalizacji dzieci mają możliwość kontynuacji obowiązku szkolnego – przy szpitalu działa szkoła szpitalna – Zespół Placówek Specjalnych, która zapewnia realizację programu nauczania zgodnie z wiekiem dziecka – od edukacji przedszkolnej do szkoły średniej oraz zajęcia pozalekcyjne na świetlicach, koncerty, zabawy, obchody różnych świąt
✅️ Inne inicjatywy – w szpitalu organizowane są liczne cykliczne imprezy, które wywołują ogromne zainteresowanie i radość nie tylko wśród pacjentów, ale też przebywających wraz z nimi opiekunów, np. wizyty Świętego Mikołaja z Rovaniemi, wizyty postaci z Gwiezdnych Wojen, odwiedziny znanych osób – sportowców, aktorów, piosenkarzy, pokazy przedstawicieli służb mundurowych prezentujących swoje wyposażenie, itp. W szpitalu organizowane są także m.in. koncerty zespołów muzycznych, występy egzotycznych zespołów folklorystycznych w ramach Międzynarodowych Dni Folkloru, przedstawienia teatralne
Przypominamy że Fundacja KIDS przyznała również w 2021 r. Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie ️1️⃣ miejsce w kategorii “Ceniony Pracodawca”. Dziękujemy – te nagrody motywują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy, aby Szpital był środowiskiem przyjaznym dla małych Pacjentów, ich Opiekunów i Pracowników ❤️

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]