181 milionów złotych dla naszego szpitala na utworzenie „Centrum Diagnostyki i leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich, przewlekłych i wymagających leczenia operacyjnego u dzieci i młodzieży”.
4 października 2022
181 milionów złotych dla naszego szpitala na utworzenie „Centrum Diagnostyki i leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich, przewlekłych i wymagających leczenia operacyjnego u dzieci i młodzieży”.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jako jeden z 14 szpitali pediatrycznych w Polsce otrzyma dotację z Funduszu Medycznego w wysokości ponad 181 mln zł na realizację strategicznego programu pt. „Rozbudowa i przebudowa WSSD w Olsztynie dla potrzeb Centrum Diagnostyki i leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich, chorób przewlekłych i wymagających leczenia operacyjnego u dzieci i młodzieży”. Wczoraj (3 października) na uroczystym spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim dyrektor szpitala dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek odebrała z rąk wojewody i parlamentarzystów z Warmii i Mazur symboliczną promesę.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie specjalizuje się m.in. w diagnostyce i leczeniu chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki, chorób rzadkich, przewlekłych i wymagających leczenia operacyjnego. Prowadzimy kompleksowe i wielospecjalistyczne leczenie począwszy od diagnostyki poprzez hospitalizację i rehabilitację pacjentów. Nasza placówka należy do elitarnego grona szpitali zrzeszonych w Europejskich Sieciach Referencyjnych ERN-CRANIO (leczenie wad twarzoczaszki i mózgoczaszki) i ERN- ITHACA (diagnostyka i leczenie chorób rzadkich neurorozwojowych o podłożu genetycznym).
Projekt obejmuje stworzenie pierwszego w Polsce Centrum diagnostyki i leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich dla dzieci. Dzięki otrzymanym funduszom nastąpi znaczna rozbudowa i modernizacja infrastruktury szpitala.
Powstanie nowe, czterokondygnacyjne skrzydło, w którym ulokowane zostaną oddziały Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi dzieci i młodzieży: neurochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngologii i okulistyki. W skład Centrum wejdą ponadto: oddział neurologii dziecięcej, z pododdziałem neurogenetyki i chorób rzadkich (docelowo powiększony zostanie prawie 3-krotnie), blok operacyjny (powstaną 2- 3 nowe sale operacyjne), poradnie specjalistyczne: chirurgii szczękowo-twarzowej, stomatologiczna, ortodontyczna i genetyczna, pracownia histopatologiczna, pracownie fizjoterapii, EEG i EMG, fotograficzna i skanowania 3D, logopedyczna, gabinet badań USG, gabinet terapii psychologicznej i inne.
Ponadto powiększone i wyremontowane zostaną oddziały: chirurgii i urologii dziecięcej z ośrodkiem leczenia zmian naczyniowych, oddział pediatryczny o profilu endokrynologiczno-diabetologicznym. Planowane jest również utworzenie parkingu podziemnego.
Projekt pozwoli na zapewnienie jeszcze większego poziomu kompleksowości i interdyscyplinarności leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich w naszym szpitalu. Dzięki inwestycji powstanie pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim oddział neurochirurgii dziecięcej. Będą realizowane zupełnie nowe świadczenia (np. neurochirurgiczne leczenie padaczek u dzieci, rozwijane będzie leczenie operacyjne nowotworów mózgu). Ponadto zwiększy się zakres leczenia w zakresie neurologicznych chorób rzadkich.
Inwestycja w znacznym stopniu poprawi komfort pacjentów i ich rodzin poprzez zapewnienie w jednej lokalizacji optymalnej ścieżki diagnostyczno-leczniczej. Poprawi warunki pobytu pacjentów i ich rodzin dzięki rozbudowie, przebudowie i poprawie funkcjonalności komunikacyjnej szpitala oraz doposażeniu w niezbędną aparaturę medyczną. Powołany zostanie koordynator opieki dla pacjentów z chorobami rzadkimi.
Inwestycja planowana jest na kilka lat, poprzedzona będzie przygotowaniem dokumentacji technicznej. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na 2024 i potrwa ok 3 lata. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2027.
Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia. Celem Funduszu jest poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę strategiczną ochrony zdrowia.
– Jako środowisko pediatryczne dziękujemy za ustanowienie Funduszu Medycznego, który ma za zadanie nie tylko finansowanie świadczeń dla dzieci, ale również finansowanie zadań inwestycyjnych projektów strategicznych dla szpitali pediatrycznych – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. – Inwestycje w zdrowie dzieci to trafione inwestycje, bo to nasza przyszłość. Dziękuję Panu Wojewodzie oraz Panu Dyrektorowi NFZ w Olsztynie za pozytywne opinie do naszego projektu strategicznego, dzięki czemu projekt mógł być w Ministerstwie Zdrowia procedowany.
Podczas wczorajszej konferencji Wojewoda Artur Chojecki mówił o założeniach i celach powstania Funduszu Medycznego.
Dyrekcja szpitala, kierownicy i ordynatorzy komórek organizacyjnych, które utworzą Centrum oraz przedstawiciele firmy koordynującej przygotowanie wniosku o finansowanie projektu z pamiątkową promesą
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim, podczas której oficjalnie ogłoszono finansowanie projektu strategicznego w naszym szpitalu.
Dyrektor Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek: – To ogromny krok w rozwoju medycyny na Warmii i Mazurach.
KOLEJNY ARTYKUŁ
POLUB NAS
[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]