Nowoczesne i komfortowe oddziały czekają na pierwszych pacjentów

Nowoczesne i komfortowe oddziały czekają na pierwszych pacjentów

17 września 2020

Dwa kolejne oddziały Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Chorób Zakaźnych dla Dzieci z boksami Meltzera lada dzień rozpoczną funkcjonowanie w nowych lokalizacjach. Nowoczesne zaplecze i komfortowe warunki pobytu to najważniejszy efekt prowadzonej rozbudowy szpitala. Co bardzo istotne, inwestycja pozwoli na zwiększenie liczby stanowisk intensywnej terapii z 9 do 13, a w przypadku leczenia chorób zakaźnych możliwość prowadzenia terapii w specjalistycznych izolatkach dostosowanych do izolacji oddechowej oraz boksach Meltzera. Oddziały przyjmą pierwszych pacjentów za około 2 tygodnie – po dokonaniu odbiorów technicznych.

Dziś (17.09) odwiedzili nas przedstawiciele Samorządu Województwa, który jest organem założycielskim naszego szpitala, na czele z Marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem, Wicemarszałkiem Marcinem Kuchcińskim i Dyrektorem Departamentu Zdrowia Ryszardem Wasińskim.

– Zyskujemy podniesienie jakości świadczeń medycznych, poprawę bezpieczeństwa opieki i dostępności do specjalistycznej opieki szpitalnej dla dzieci, a także poprawę warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów – mówi dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że potrzeby szpitala i jego pacjentów zostały dostrzeżone przez Samorząd Województwa i że otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych oraz z budżetu Województwa, które umożliwiło nam przeprowadzenie tej inwestycji. Dziękujemy Panu Marszałkowi i Zarządowi Województwa za to że z wyprzedzeniem i perspektywicznie widzi potrzeby leczenia małych pacjentów oraz wspiera Szpital w realizację strategii na okres nie tylko epidemii ale na przyszłość.

Budowa oddziałów Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz oddziału Chorób Zakaźnych z 2 boksami Meltzera, w którym każda sala stanowi izolatkę do izolacji oddechowej z własną łazienką i śluzą, realizowane jest w ramach większego projektu: rozbudowy i modernizacji bryły A3. Łączna wartość tej inwestycji to 30 mln zł. Projekt jest finansowany ze środków RPO (14,45 mln zł), wkładu własnego (13,84 mln zł) oraz budżetu Samorządu Województwa (1,7 mln zł). Zakup wyposażenia do oddziałów możliwy był dzięki Samorządowi Województwa, który w ramach projektu partnerskiego ukierunkowanego na zwalczanie epidemii Covid-19 przeznaczył na ten cel ze środków RPO i budżetu Województwa 3,94 mln zł. Dodatkowo Samorząd Województwa przeznaczył 1,3 mln zł na modernizację podoczyszczalni ścieków zakaźnych oraz zakup aparatu RTG i respiratora do oddziału zakaźnego.

W rozbudowywanej bryle, oprócz dwóch wymienionych oddziałów, znajdzie się także 18-łóżkowy Oddział Pediatryczny – izolacyjny dla dzieci do 3. roku życia z 5-łóżkowym Pododdziałem Neurogenetyki i Chorób Rzadkich oraz 24-łóżkowy Oddział Chorób Układu Kostno-Stawowo-Mięśniowego w zakresie ortopedii z chirurgią kręgosłupa oraz reumatologii.

Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa:

Jestem pod dużym wrażeniem tej inwestycji. Widać, że Szpital Dziecięcy w Olsztynie zainwestował pieniądze na miarę XXI wieku zarówno w sprzęt medyczny, najnowsze technologie, jak i bezkolizyjną komunikację pacjentów zakaźnych. Komory Meltzera pierwszy raz widziałem w szpitalu w Ostródzie, jednak te są w najnowszym wydaniu. Z pewnością nowe oddziały będą dobrze służyły pacjentom. Po dzisiejszej wizycie utwierdziłem się w przekonaniu, że Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest dobrze przygotowany na trudne czasy. To bardzo ważne, że mamy możliwość odpowiedniej pomocy pacjentom w okresie pandemicznym.

Marcin Kuchciński, Wicemarszałek Województwa:

Na etapie projektowania miałem pewne ogólne wyobrażenie tego przedsięwzięcia, miałem też przyjemność oglądać budynek w stanie surowym, jednak to co widzę dziś w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym to zupełnie wyjątkowa sprawa, fantastycznie przygotowana i zrealizowana inwestycja. Gdy rozpoczynaliśmy tę inwestycję nie wiedzieliśmy jeszcze, że czeka nas epidemia Covid-19, a mimo to wiele zaprojektowanych wtedy rozwiązań dziś odpowiada na aktualne potrzeby, w tym specjalistycznego leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. Pozostaje nam pogratulować dyrekcji szpitala i wykonawcom. My jako Samorząd Województwa czujemy dumę i radość, że mogliśmy przekazać środki na ten cel.

 

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]