Laserem w chorobę

Laserem w chorobę

14 listopada 2019

W olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym trwa pierwszy dzień międzynarodowych warsztatów z laseroterapii. To największe tego typu wydarzenie w kraju w ostatnich latach. Szkolenie prowadzą nasi specjaliści!

Kilkudziesięciu specjalistów z Polski oraz kilkunastoosobowa delegacja lekarzy z Ukrainy przyjechała dziś do naszego szpitala doskonalić się w stosowaniu najnowocześniejszych laserów w leczeniu różnego rodzaju schorzeń u dzieci. Ta metoda leczenie to szansa na mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia dla małych pacjentów.

Trzydniowe warsztaty i sympozjum pt “Odczarujmy lasery” rozpoczęły się dziś warsztatami praktycznymi, które polegają na omawianiu na żywo prowadzonych zabiegów pokazowych z użyciem laserów najnowszej generacji. Obraz z zabiegów wraz z komentarzem operującego transmitowany jest do sali konferencyjnej. Warsztaty otworzył prof. Janusz Bohosiewicz, Krajowy Konsultant w dziedzinie Chirurgii Dziecięcej oraz dr Wojciech Choiński, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej naszego szpitala i jednocześnie przewodniczący komitetu organizacyjnego wydarzenia.

– Zastosowanie terapii laserem daje lepszy efekt leczniczy, znacznie zmniejsza utratę krwi, ogranicza obrzęk przy zabiegach resekcyjnych (podczas których usuwamy chorą część ciała lub jej fragment), zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe – mówi dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Jednym z podstawowych zastosowań lasera jest leczenie malformacji, potocznie nazywanymi „naczyniakami płaskimi”, które występują u około 2,8 proc. noworodków i nierzadko obejmują znaczne obszary ciała. Występujące najczęściej na twarzy i szyi, naczyniaki stanowią widoczny defekt estetyczny. Laser znajduje również zastosowanie m. in. w skojarzonym leczeniu naczyniaków wczesnodziecięcych, blizn przerostowych i bliznowców.

Leczenie z użyciem laserów, także w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym, przeżywa w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Dzięki dotacji celowej z budżetu państwa, szpital wprowadził w 2018 r. nowoczesne lasery w chirurgii do leczenia naczyniaków płaskich i zmian na skórze (np. guzków i brodawek) oraz w hematologii i onkologii dziecięcej do profilaktyki i leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chemioterapii.

Dzięki użyciu laserów możliwe jest leczenie takich schorzeń jak naczyniaki, malformacje, guzy, blizny potrądzikowe i pooperacyjne oraz szereg innych. Użycie tej metody daje wiele korzyści pacjentowi.

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]