Dziś (14.10) obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

Dziś (14.10) obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

7 grudnia 2017

Ponad 60 osób przebadaliśmy dziś z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 

To groźna, podstępna, bardzo powszechna i kosztowna choroba, a mogą zachorować już niemowlęta. Cierpiące na nią osoby ciągle balansują między hiper- a hipoglikemią. Mowa o cukrzycy, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jej przyczyną jest brak insuliny wynikający z uszkodzenia komórek beta trzustki.

Wiele osób nie wie, że choruje albo znajduje się w grupie ryzyka, dlatego zorganizowaliśmy dziś akcję profilaktyczną, podczas której pielęgniarka Ewa Górska badała wszystkim chętnym osobom dorosłym i dzieciom poziom cukru we krwi, a dr inż. Anna Hinburg szpitalny dietetyk podpowiadała jak układać sobie jadłospis, z jakich produktów go komponować, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Czy wiecie że co roku na Warmii i Mazurach cukrzycę diagnozuje się u ok. 50 dzieci? W większości przypadków jest to cukrzyca typu pierwszego.

– Chorują dzieci, które mają dyspozycję genetyczną. Czy i jak szybko się ona ujawni – o tym w dużej mierze decydują czynniki środowiskowe: podawanie dziecku poniżej drugiego roku życia mleka krowiego, niewskazanego dla dzieci, wirusy, toksyny (np. środki ochrony roślin, konserwanty dodawane do żywności), a także stres – mówi dr n. med. Bożenna Klonowska, specjalista chorób dziecięcych, diabetolog i endokrynolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Ostatnio najczęściej diagnozujemy cukrzycę u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ale były lata, gdy chorowały głównie dzieci do 5. roku życia albo nastolatki. Nie ma na to reguły. Niestety, obecnie nie istnieje skuteczny sposób zmniejszenia ryzyka zachorowalności na cukrzycę typu pierwszego. Jeśli chodzi o profilaktykę zarówno cukrzycy, ale też wielu innych chorób, najważniejsze, co możemy zrobić, to prowadzić aktywny tryb życia. Obok regularnej aktywności fizycznej ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a także kontrolowanie ciśnienia krwi, regularne badania i samoobserwacja.

Zwłaszcza w przypadku dzieci bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, żeby dziecko trafiło na specjalistyczne badania gdy jeszcze samodzielnie chodzi, je i oddaje mocz, a nie dopiero wówczas gdy słabnie i przewraca się. A takie objawy mogą się pojawić w przypadku spowodowanego cukrzycą odwodnienia, do którego u dzieci dochodzi znacznie szybciej, bo mogą one nie sygnalizować pragnienia. Konsekwencją odwodnienia może być tzw. kwasica ketonowa, która doprowadza do ciężkich zaburzeń organizmu.

Prognozuje się, ze w 2030 r. na cukrzycę będzie chorować ok. 600 mln osób, czyli co 10. mieszkaniec naszej planety!

Rodzicu! Nie przegap tych objawów, bo mogą one wskazywać na cukrzycę:
– Zmniejszenie masy ciała – glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.
– Wielomocz – obecność cukru w moczu powoduje zwiększone wydalanie wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu.
– Wzmożone pragnienie – z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi.
– Zwiększone łaknienie.
– Chudnięcie.
– Ogólne osłabienie.
– Pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych.
– Świąd skóry.
– Cukier w moczu.

 

KOLEJNY ARTYKUŁ

POLUB NAS

[efb_likebox fanpage_url="Wojew%C3%B3dzki-Specjalistyczny-Szpital-Dzieci%C4%99cy-w-Olsztynie-295475063854112" fb_appid="facebook-window" box_width="250" box_height="400" locale="pl_PL" responsive="1" show_faces="1" show_stream="1" hide_cover="0" small_header="0" hide_cta="0" animate_effect="No Effect"]