O Pracowni
1. gastroskopie diagnostyczne i zabiegowe
2. kolonoskopie diagnostyczne i zabiegowe (u dzieci zawsze w znieczuleniu ogólnym)
3. całodobową pH-metrię przełykową
Telefon kontaktowy i rejestracja: 89 539 32 20
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO GASTROSKOPII
OPIS BADANIA
Gastroskopia jest badanie mającym na celu diagnostykę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie przeprowadzane jest przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torem wizyjnym pozwalającym na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopii jest możliwość w trakcie jednego zabiegu ocenienie stanu śluzówki jak i pobranie do dalszych badań niewielkiego wycinka tkanki będącej podejrzanej
o zmiany chorobowe.
Badanie wykonywane jest na podstawie skierowania od lekarza.
BADANIA DODATKOWE:
nie są konieczne
jeżeli pacjent miał wcześniej wykonywane badanie proszony jest o przyniesienie dokumentacji
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA:
na 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść
na 4 godziny przed badaniem nie wolno nic pić, żuć gumy, palić papierosów
na badanie dziecko zgłasza się z rodzicem/opiekunem prawnym
rodzic/opiekun prawny/pacjent powyżej 16 roku życia podpisuje zgodę na wykonanie badania.
PRZEBIEG BADANIA:
Przed badaniem:
pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego
układa pacjenta na lewym boku z lekko przyjętą głową do klatki piersiowej
między zęby wkłada ustnik, aby zapobiec przegryzieniu endoskopu.
Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwi skupienie się na głębokim, spokojnym oddychaniu. Właściwe oddychanie sprawi że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pomoże lekarzowi na dokładniejsze obejrzenie przewodu pokarmowego.
ZALECENIA PO BADANIU:
30 – 60 minut po badaniu nie można nic jeść ani pić
do końca dnia nie należy spożywać gorących posiłków i płynów
UWAGA!
Po znieczuleniu gardła mogą wystąpić przejściowe trudności w połykaniu i aby uniknąć ryzyka zachłyśnięcia należy przez parę godzin spożywać posiłki ostrożnie i powoli.
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII
OPIS BADANIA
Kolonoskopia to badanie które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu). Głównym celem kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Podczas badania istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania koniecznych zabiegów endoskopowych.
Badanie wykonywane jest w warunkach szpitalnych.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych
przez 4 tygodnie poprzedzające badanie pacjent musi być zdrowy (bez infekcji, gorączki)
na 2 dni przed badaniem nie można spożywać posiłków stałych, owoców z drobnymi pestkami, maku, nasion
wskazana jest dieta płynna – dowolna ilość płynów (bez wody gazowanej, soków
z miąższem)
Zobacz także: PRZYGOTOWANIE DZIECKA DO BADAŃ W PRACOWNI ENDOSKOPII